25 czerwca, w godz. 10.00-16.00, przy alei Armii Krajowej 1 będzie można w nim wykonać bezpłatne badanie w kierunku osteoporozy i uzyskać fachową poradę. Wymagane są jedynie wcześniejsze zapisy – telefoniczne lub w aptece przy alei Armii Krajowej 1.

Osteoporoza to choroba układu kostnego. Jej najgroźniejszym następstwem jest przede wszystkim pogorszenie się stanu kości, a także większa podatność na złamania, które są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych. Osteoporoza została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za chorobę cywilizacyjną, nazywaną również „epidemią XXI wieku”. Występuje u co 10-tej osoby. Jednak wielu chorych wciąż dowiaduje się o osteoporozie zbyt późno, kiedy możliwości przeciwdziałania jej skutkom są już mocno ograniczone.

Fundacja NEUCA dla Zdrowia, współpracująca z aptekami działającymi w ramach programu PARTNER+, prowadzi akcję bezpłatnych badań profilaktycznych. Wykonywana podczas nich densytometria umożliwia wykrycie osteoporozy we wczesnym stadium, a potem także monitorowanie leczenia. Polecana jest osobom po 40. roku życia, u których w rodzinie występowała osteoporoza, a także kobietom po 50. i mężczyznom po 55. roku życia.

Badanie trwa około 7 minut i wykonywane jest po wcześniejszym wywiadzie z pacjentem. Jedynym przeciwwskazaniem jest ciąża. Badany otrzymuje wydruk wyniku, a także wskazówki dotyczące profilaktyki.

Osteobus będzie dostępny w poniedziałek, 25 czerwca, w godz. 10.00-16.00, przy alei Armii Krajowej 1. Udział w badaniu jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy w okresie siedmiu dni przed badaniem. Zapisać można się telefonicznie pod numerem (34) 365 66 12 lub osobiście w aptece przy alei Armii Krajowej 1, w godz. 7.00-22.00.

mb

w załączniku: plakat promujący badanie