Trwającą cały rok szkolny rywalizację w ramach Igrzysk Dzieci, Igrzysk Młodzieży oraz Licealiady podsumowano w Ratuszu.

Współzawodnictwo sportowe szkół realizowane jest zgodnie ze statutem Szkolnego Związku Sportowego i programem opracowanym na podstawie zaleceń Zarządu Głównego SZS i Śląskiego SZS. Reforma oświaty spowodowała zmianę systemu współzawodnictwa. Od września 2017 r. zawody rozgrywane są w ramach Igrzysk Dzieci klas I-VI (szkoły podstawowe), Igrzysk Młodzieży kl. VII (szkoły podstawowe oraz kl. II i III gimnazjalne) oraz Licealiady (szkoły ponadpodstawowe).
 
Rywalizacja ma na celu krzewienie kultury zdrowotnej i fizycznej, zainteresowanie uprawianiem sportu dla zdrowia czy wykształcenie nawyków zdrowego stylu życia. Chodzi także o zachęcanie młodych ludzi do poprawiania swoich wyników sportowych, rozwijanie umiejętności współpracy w grupie, a także odkrywanie sportowych talentów i pomoc w ich rozwijaniu. Rywalizacja służy także wychowaniu poprzez sport i promowaniu zasad ,,fair play” – nie tylko podczas rozgrywek, ale i w innych sferach życia.

W roku szkolnym 2017/2018 szkoły średnie miały do wyboru 13 dyscyplin, a podstawowe – 19. W zawodach wystartowało 97 zespołów dziewcząt i 95 chłopców. Najlepsi mieli możliwość uczestniczenia w zawodach wojewódzkich. Dobre warunki do rozgrywek zapewniły – oprócz samych szkół –  obiekty MOSiR-u, jak choćby Orliki, hala Polonia, lodowisko, baseny, stadiony lekkoatletyczny czy stadion Rakowa.

W Miejskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w roku 2017/18 wystartowało ogółem około 10 tys. uczennic i uczniów częstochowskich szkół – ponad 700 zespołów szkolnych. Gry sportowe odbywały się w formie lig szkolnych lub systemem eliminacji grupowych. Dużym powodzeniem cieszyły się zawody lekkoatletyczne, piłka nożna i siatkowa (także plażowa), tenis stołowy, łyżwiarstwo, piłka siatkowa plażowa. Najlepsze zespoły otrzymały wyróżnienia – puchary, dyplomy i drobne upominki. Mistrzowie zawodów miejskich reprezentowali Częstochowę w zawodach wojewódzkich, w których czołowe lokaty zajęły zespoły IX LO, IV LO, V LO, III LO, Zespołu Szkół im. J. Kochanowskiego oraz szkół podstawowych 36, 29, 48, 13 i 9.  

Podsumowanie współzawodnictwa sportowego szkół w mijającym roku odbyło się 19 czerwca w Ratuszu. Władze miasta reprezentował zastępca prezydenta Częstochowy Jarosław Marszałek, który gratulował młodym zawodniczkom i zawodnikom, wręczając im dyplomy i puchary.
 
Warto wspomnieć, że dla uzdolnionych ruchowo dzieci szkół podstawowych realizowany jest program Dzielnicowych Ośrodków Sportu Szkolnego. W ramach DOSS-ów, w 8 wybranych częstochowskich szkołach, przez 6 godzin w tygodniu prowadzone są treningi dla uzdolnionych ruchowo dzieci klas IV-VII – siatkówki i koszykówki dziewcząt i chłopców oraz piłki ręcznej dziewcząt. Zarząd Miejski SZS koordynuje i nadzoruje te zajęcia.  

Współzawodnictwo sportowe szkół realizowane jest dzięki pomocy finansowej Urzędu Miasta.

A oto wyniki współzawodnictwa:

Igrzyska Dzieci – szkoły podstawowe

lp. dziewczęta       chłopcy
1. Szkoła Podstawowa 36 Szkoła Podstawowa 48
2. Szkoła Podstawowa 34 Szkoła Podstawowa 13
3. Szkoła Podstawowa 50 Szkoła Podstawowa 36
4. Szkoła Podstawowa 13 Szkoła Podstawowa 38
5. Szkoła Podstawowa 48   Szkoła Podstawowa 52
6. Szkoła Podstawowa 7  Szkoła Podstawowa 31


Igrzyska Młodzieży Szkolnej – szkoły podstawowe  

lp. dziewczęta   chłopcy
1. Szkoła Podstawowa 48  Szkoła Podstawowa 29
2. Szkoła Podstawowa 7      Szkoła Podstawowa 13
3. Szkoła Podstawowa 36 Szkoła Podstawowa 41
4. Szkoła Podstawowa 13 Szkoła Podstawowa 9
5. Szkoła Podstawowa 29 Szkoła Podstawowa 53
6. Szkoła Podstawowa 53  Szkoła Podstawowa 48

 szkoły ponadpodstawowe

lp. dziewczęta            chłopcy       
1. IX LO im. C.K Norwida IX LO im. C.K. Norwida
2. IV LO im. H. Sienkiewicza     IV LO im. H. Sienkiewicza
3. V LO im. A. Mickiewicza III LO im. Wł. Biegańskiego
4. VII LO im. M. Kopernika  TZN im. Wł. Sikorskiego
5. ZS im. J. Kochanowskiego   VII LO im. M. Kopernika
6. III LO im. Wł. Biegańskiego   II LO im. R. Traugutta


Szczegółowe wyniki współzawodnictwa w załączniku poniżej.

na zdjęciach: podsumowanie współzawodnictwa w Ratuszu

na podst. informacji z referatu sportu
Wydziału Kultury, Promocji i Sportu UM, mb


 


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.