Znakomici artyści nie zawiedli. Podczas multimedialnego show na placu Biegańskiego teksty Haliny Poświatowskiej przypomnieli Wojciech Waglewski, Skubas, Eldo, Brodka, Renata Przemyk, Natalia Sikora, Emose Uhunmwangho i zespół ,,Jarzębina”. Towarzyszyła im doborowa kompania z Bristolu, z odpowiedzialnym za muzyczną całość Jamesem Mortonem i znanym z występów z Massive Attack Angelo Bruschinim.   

Koncert główny poprzedziły występy grupy częstochowskiego wokalisty i autora tekstów Pawła Łowickiego oraz aktorki Teatru im. Adama Mickiewicza Iwony Chołuj z zespołem. O godz. 21.00 przyszedł czas na finałowe widowisko ,,Puls”. Wiersze Poświatowskiej, śpiewane przez wchodzące kolejno na scenę osobowości polskiej sceny muzycznej, przeplatały się z narracją opartą na autobiograficznej książce poetki ,,Opowieść dla przyjaciela”, projekcjami video – tzw. mappingiem, akrobacjami tancerzy na szarfach oraz sugestywną choreografią w wykonaniu aktorek i aktorów Wrocławskiego Teatru Tańca.

Całe show osnute zostało wokół kluczowych momentów życia poetki z Częstochowy – od diagnozy choroby serca, przez miłosny związek i plany z nim związane, wyjazd do Stanów Zjednoczonych, po przedwczesną śmierć. Publiczność nagradzała kolejne wykonania tekstów Poświatowskiej gorącymi owacjami – szczególny aplauz wywołały popisy czarnoskórej wokalistki Emose Uhunmwangho, na co dzień związanej z Teatrem Muzycznym ,,Capitol” we Wrocławiu. Na wyjątkowo ciepłe przyjęcie mogli też liczyć choćby Monika Brodka czy Wojciech Waglewski, który nie tylko zaśpiewał, ale i wymieniał frazy na swojej gitarze z muzycznym spiritus movens całego koncertu – saksofonistą Jamesem Mortonem. Duża frekwencja nie była przeszkodą w odbiorze widowiska – dzięki telebimowi to, co działo się na scenie, było doskonale widoczne z każdego miejsca na ,,Bieganie”.  

Scenariusz trwającego bez mała półtorej godziny koncertu stworzył wrocławski duet „Generalnie Smakowicie”, czyli Marzena Kopczyńska-Urlich i Michał Gawlicz, którzy całość również wyreżyserowali.

W poprzednich latach w Dzień Samorządu Terytorialnego odbyły się koncerty, które przypomniały postacie innych wybitnych osobowości kultury związanych z Częstochową – Janusza Gniatkowskiego, Kaliny Jędrusik oraz Krzysztofa Komedy. Mogliśmy wówczas usłyszeć na żywo m.in. Wojtka Mazolewskiego, Leszka Możdżera, Artura Rojka, Paulinę Przybysz, Marię Sadowską, Katarzynę Pakosińską czy Katarzynę Figurę.  
 
mb

zdjęcia: Marcin Szczygieł