W sobotę, 19 maja, od godz. 18.00 swoje podwoje otworzą bezpłatnie placówki Muzeum Częstochowskiego. Obok licznych atrakcji na gości czeka otwarcie wystawy ,,Retroprzedmioty” w Zagrodzie Włościańskiej. Ekspozycję, w której status obiektów muzealnych zyskują przedmioty codziennego użytku, będzie można oglądać od godz. 20.00.

Większość obiektów Muzeum Częstochowskiego będzie otwarta do północy, a Multicentrum „Zodiak” w Parku 3 maja – do godz. 21.30. Wstęp na wszystkie wydarzenia Nocy Muzeów jest wolny.

Uczestniczki i uczestnicy Nocy Muzeów będą mogli też wziąć udział w konkursie. Każdy, kto odpowie na pytania dotyczące wystaw stałych, weźmie udział w losowaniu nagrody – kompletu filmów o Częstochowie autorstwa Krzysztofa Kasprzaka. Losowanie odbędzie się w Ratuszu o godz. 23.00.
 
Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie 21 lat temu. Możliwość zwiedzania sal muzealnych w godzinach późnowieczornych i nocnych okazała się tak atrakcyjna, że pomysł podchwyciły inne miasta. W Polsce pionierem był Poznań, gdzie pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 2003 roku. Od lat akcję organizuje także Muzeum Częstochowskie.
 
A oto szczegółowy program:

RATUSZ, pl. Biegańskiego

Prezentacja starodruków z biblioteki muzealnej – Historiae Polonicae Jana Długosza z początku XVIII w., Analecta Mensae Reginalis Szymona Nieszporkowica z 1681 roku

godz. 18.00-19.30 –  Na tropie owadów, warsztaty plastyczne dla dzieci na wystawie ,,Najpiękniejsze owady świata”. Ciekawostki połączone z prezentacją blisko tysiąca okazów sprawią, że z owadami zaprzyjaźni się wielu uczestników warsztatów.

godz. 18.00, 19.00, 20.00, 21.00 – oprowadzenie kuratorskie po wystawie ,,Dzieje miasta Częstochowy”

godz. 19.00 – ,,Celuloidowa historia Częstochowy” – huta im. Bolesława Bieruta – kroniki hutnicze lat 70. i 80. Spotkanie z Krzysztofem Kasprzakiem i jego gośćmi.

godz. 20.00 – Lady Eleonor Glanville. XVII-wieczna entomolożka – prelekcja połączona z oprowadzaniem po wystawie ,,Najpiękniejsze owady świata”   

Opowieść o angielskiej entomolożce. W czasach, w których żyła, badania przyrodnicze wydawały się być przyjemnym, nieco dziwacznym zajęciem tylko dla ekscentryków lub szaleńców. Dziś jednak ogromna kolekcja motyli zgromadzona przez Eleonore Glanville znajduje się w British Museum.

godz. 22.00 – ,,Czarny koń – ogromny księżyc" - poezja Federico Garcíi Lorki w tłumaczeniu Ireny Kuran-Boguckiej. Muzyka i wykonanie – Zdzisław „Altana” Sierpiński

GALERIA DOBREJ SZTUKI, aleja Najświętszej Maryi Panny 47

godz.18.00-20.00 – ,,Fałat na nowo odkryty" 

Prezentacja obrazu Juliana Fałata Kościół w Tuligłowach ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego wraz z komentarzem naukowym pracownika Działu Sztuki.

godz. 18.00, 19.00, 20.00, 21.00 –  oprowadzenie kuratorskie po wystawie Husaria – broń wschodnia z kolekcji Ryszarda Janiaka, Janusza Piotrowicza i Krzysztofa Ledwonia

Pancerze, kolczugi, zbroje lamelkowe, misiurki, łuki, szable z XVII-XVIII w. ze wschodniego kręgu kulturowego – Persji, Indii czy Turcji. Ciekawa ornamentyka i zdobnictwo, wzajemne przenikanie się z uzbrojeniem polskim. Ilość miejsc ograniczona.

DOM POEZJI – MUZEUM HALINY POŚWIATOWSKIEJ, ul. Jasnogórska 23

godz. 19.00 –  ,,PoŚWIATowska a ŚWIAT…" -  o czytaniu wierszy Haliny Poświatowskiej poza granicami Polski

Spotkanie ze Zbigniewem Mygą, bratem poetki.

ZAGRODA WŁOŚCIAŃSKA, ul. 7 Kamienic 4

godz. 20.00 – otwarcie wystawy ,,Retroprzedmioty"

Odkurzacz, lokówka, gramofon – przedmioty codziennego, domowego użytku traktowane jako cenne eksponaty. Niezwykła kolekcja stworzona przy współudziale częstochowianek i częstochowian.

MUZEUM GÓRNICTWA RUD ŻELAZA, Park Staszica

godz. 18.00, 19.00, 20.00 –  oprowadzenie kuratorskie po wystawie Historia górnictwa rud żelaza

Ilość miejsc ograniczona.

MULTICENTRUM „ZODIAK”, Park Staszica

godz. 18.30-19.30 (dzieci w wieku 6–7 lat)
godz. 20.00-21.00 (dzieci w wieku 8–10 lat)

Ciekawe doświadczenia, kreatywne prace plastyczne, budowanie konstrukcji z klocków K’nex.

Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc (maksymalnie 10 osób). Zapisy pod nr tel. 504 757 598

REZERWAT ARCHEOLOGICZNY, ul. Łukasińskiego 20

,,Noc człowieka z epoki brązu w Rezerwacie" – przymierzanie ubiorów i ozdób noszonych w pradziejach

godz. 18.30-20.00 – garnki z pradziejów, warsztaty plastyczne dla najmłodszych

Ilość miejsc ograniczona (maksymalnie 25 osób)

KAMIENICA MIESZCZAŃSKA. MUZEUM ŻYDÓW CZĘSTOCHOWIAN, ul. Katedralna 8

godz. 18.30 – otwarcie wystawy Natalii Talarek-Oswald Ludzie z ulicy Ptasiej. Pamięci Częstochowskich Żydów.

godz. 18.00, 19.00, 20.00, 21.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie Żydzi Częstochowianie

godz. 18.00, 19.00, 20.00, 21.00 – ,,Częstochowianie i Częstochowa na dawnej fotografii" – spotkanie z pracownikami Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy

ARCHIWUM PAŃSTWOWE W CZĘSTOCHOWIE, ul. Rejtana 13

godz.18.00–22.00 – ,,Tajemnice magazynów archiwalnych"

Zwiedzanie pomieszczeń na co dzień niedostępnych i chronionych przez archiwistów, w których przechowywane są najcenniejsze dokumenty dotyczące historii Częstochowy. Pracownicy archiwum pokażą, jakie rodzaje materiałów w nim się znajdują, a także opowiedzą na pytania, w jaki sposób można z nich korzystać.

Informacje na temat aktualnej oferty Muzeum Częstochowskiego można znaleźć na stronie http://www.muzeumczestochowa.pl


 


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.