1 maja odbędzie się inauguracja 28. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej. Na godz. 16.00 w OPK ,,Gaude Mater” zaplanowano wystawę malarstwa Jarosława Kweclicha – wstęp na nią jest wolny. Z kolei o godz. 18.00 koncert inauguracyjny w Bazylice Jasnogórskiej.

Jarosław Kweclich to częstochowski artysta malarz. W latach 1976-1981 studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie otrzymał dyplom w pracowni Malarstwa sztalugowego u prof. Jana Szancenbacha oraz Malarstwa w architekturze i urbanistyce u prof. Janiny Kraupe Świderskiej. Od 1987 roku związany z Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie. W 2012 roku uzyskał tytuł profesora. Jest kierownikiem Katedry Malarstwa Instytutu Sztuk Pięknych AJD. Jego twórczość obejmuje przede wszystkim malarstwo sztalugowe, monumentalne, witraż i rysunek. Wiodącą tematyką jego prac jest szeroko pojęta kondycja ludzka i problemy egzystencji.

Autor wielu wystaw indywidualnych, a także uczestnik licznych ekspozycji zbiorowych w kraju i za granicą, w tym m.in. w Niemczech, USA i Chinach.

Natomiast o godz. 18.00 w Bazylice Jasnogórskiej odbędzie się koncert inauguracyjny festiwalu w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej „La Tempesta”. Dyryguje Jakub Burzyński. Bilety: 15 zł (ulgowy), 20 zł (przedsprzedaż), 30 zł (w dniu koncertu).

Program koncertu zespołu muzyki dawnej ,,La Tempesta”:

Missa: Kyrie
Missa: Gloria
Graduale: Benedicta et venerabilis
Missa: Credo
Offertorium: Ave Regina
Missa: Sanctus
Missa: Agnus Dei

La Tempesta to jeden z czołowych polskich zespołów muzyki dawnej, założony w 1998 roku w Warszawie przez Jakuba Burzyńskiego. Wykonuje muzykę renesansu, baroku, klasycyzmu i romantyzmu w nurcie wykonawstwa historycznie poinformowanego. Ma w repertuarze m.in. dzieła Josquina (Missa Pange Lingua), Palestriny (Missa Papae Marcelli), Monteverdiego (Selva Morale), Schütza (Weihnachts-Historie, Musikalische Exequien), Carissimiego (Historia di Jephte), Stradelli (Lo Schiavo liberato), Vivaldiego (Gloria, Stabat Mater, motety solowe), Bacha (Magnificat, Pasja wg św. Jana, kantaty), Haendla (Mesjasz) czy Haydna (Msza nelsońska). Zespół występuje na festiwalach w kraju i za granicą (Roma Festival Barocco, Internationales H.I.F. Biber Festival Wien, Tage für Alte Musik Berlin i in.). Współpracował z Teatrem Wielkim w Poznaniu oraz Operą na Zamku w Szczecinie podczas wystawienia The Fairy Queen Purcella w reżyserii Michała Znanieckiego. Dokonał kilkunastu nagrań CD, w tym serię albumów poświęconych muzyce archiwum klasztoru na Jasnej Górze. Jest gospodarzem festiwalu Barok w Radości w Warszawie; bierze też udział w cyklu wykonań wszystkich kantat J.S. Bacha na Uniwersytecie Warszawskim.

Więcej o programie całego festiwalu pisaliśmy tutaj: http://www.czestochowa.pl/page/7,aktualnosci.html?id=10656

na podst. informacji z OPK ,,Gaude Mater”, mb